W tym roku obchodzimy 30. rocznicę ustanowienia przez UNESCO programu "Pamięć Świata". Wśród wpisanych na listę krajową obiektów znajduje się pochodzący z naszych zbiorów Opis żupy bocheńskiej i wielickiej (rkps sygn. 942), Jest to manuskrypt z XVI-wieczną kopią opisu żupy wielickiej i bocheńskiej z 1518 r. (rkps 942). Opis ten powstał w wyniku porządkowania sytuacji żup przez Jana Bonera. Jest to unikatowe źródło pozwalające na poznanie funkcjonowania tego królewskiego przedsiębiorstwa. Dla zainteresowanych - link do wykładu prof. Ewy Danowskiej na temat tego arcyciekawego rękopisu: http://dzielaarcydziela.pl/zupy/.
Szanowni Państwo,
Szanowni Państwo,
z ogromnym smutkiem przekazujemy informację o śmierci Pana Michała Spandowskiego – niekwestionowanego autorytetu w sprawach starych druków i historii drukarstwa. Do końca służył bardzo trafnymi i cennymi radami dotyczącymi naszej konferencji "Explicitus est liber", a kilka lat temu miał bardzo duży wkład w powstanie "Katalogu inkunabułów" naszej Biblioteki. Dziękujemy i żegnamy.
Szanowni Państwo,
Szanowni Państwo,
przedstawiamy informację dotyczącą naszej bieżącej działalności w zakresie współpracy międzynarodowej. Od 15 do 17 czerwca w Wilnie odbywać się będzie konferencja naukowa poświęcona Joachimowi Lelewelowi, postaci niezwykle zasłużonej dla historii i kultury. Biblioteka jest współorganizatorem spotkania, a referat o lelewelianach w naszych zbiorach wygłosi nasza Pani Dyrektor dr Agnieszka Fluda-Krokos. Poniżej plakat i program wydarzenia.
Szanowni Państwo,
18 października 2022 r. uroczyście rozpoczęto trzydniowe obchody 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności, której nasza Biblioteka jest częścią. Listy gratulacyjne przesłały środowiska naukowe z całego świata oraz kraju. Podczas wieczornego koncertu padły życzenia jeszcze 150 lat wspaniałej działalności. Plurimos annos!
Szanowni Państwo,
w czerwcu, lipcu i sierpniu gościliśmy w naszej Bibliotece ekipę filmową.
Dziś z radością dzielimy się efektami współpracy, które powstały w ramach realizacji programu "Dzieła, arcydzieła w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności". Ze zbiorów Biblioteki bezcenne rękopisy przybliży Państwu dr hab. Ewa Danowska - kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, a o grafikach opowie kierownik Gabinetu Rycin - mgr Krzysztof Krużel. Naszym Wspaniałym Pracownikom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe realizacje, a Państwa zachęcamy do zapoznania się z "Dziełami, arcydziełami...".
Informujemy także, że nagrania będą emitowane od 1 września br. w TVP 3 Kraków codziennie, o godz. 8.42 i 17.35.
Link: http://dzielaarcydziela.pl.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec