·    Aktualności   ·   Wydarzenia   ·    Szukaj    ·    Kontakt    ·        ·

Wzorem roku poprzedniego i w tym dołączyliśmy do WOŚP. Celem 31. Finału jest wsparcie diagnostyki i leczenia sepsy. Na 9. aukcjach WOŚP w Krakowie znajdziecie Państwo m.in. specjalny pokaz naszych najcenniejszych zasobów, katalogi zbiorów i wystaw, gadżety. Serdecznie zapraszamy do licytowania.
 
3) zestaw katalogów rękopisów - https://allegro.pl/.../katalogi-rekopisow-biblioteki,
4) zestaw katalogów ekslibrisów - https://allegro.pl/.../zestaw-katalogow-ekslibrisow,

 

Szanowni Państwo,
 
miło nam poinformować, że 12.12.2022 r. podczas zebrania Członków Rady Naukowej naszej Biblioteki jednomyślnie zaakceptowane zostało sprawozdanie z pierwszej kadencji Pani Dyrektor dr Agnieszki Fludy-Krokos. Decyzją Rady Naukowej Pani Dyrektor została wybrana na kolejną czteroletnią kadencję. Serdecznie gratulujemy!

 

Serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, gdzie od 2.12.2022 r. na wystawie "Wędrujące obrazy" można podziwiać wspaniałe prace Małgorzaty Mirgi-Tas. Wśród obiektów, wokół których zbudowano narrację wydarzenia, obecne są także nasze zbiory - 19 grafik (wśród nich prace Albrechta Dürera i Jacquesa Callota) oraz fotografia albuminowa. W kilku przestrzeniach, wykorzystując różne środki przekazu, podjęto próbę ukazania i odczarowania stereotypów utworzonych wokół społeczności romskiej. Feerie kolorów, struktur i technik tworzą barwną opowieść, nie pozostawiając odbiorcy samego sobie - prowadzą, pokazują, wyjaśniają, dają do myślenia. Wystawa trwać będzie do 5 marca 2023 r.
 
Więcej informacji pod adresem: https://mck.krakow.pl/.

 

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę ustanowienia przez UNESCO programu "Pamięć Świata". Wśród wpisanych na listę krajową obiektów znajduje się pochodzący z naszych zbiorów Opis żupy bocheńskiej i wielickiej (rkps sygn. 942), Jest to manuskrypt z XVI-wieczną kopią opisu żupy wielickiej i bocheńskiej z 1518 r. (rkps 942). Opis ten powstał w wyniku porządkowania sytuacji żup przez Jana Bonera. Jest to unikatowe źródło pozwalające na poznanie funkcjonowania tego królewskiego przedsiębiorstwa. Dla zainteresowanych - link do wykładu prof. Ewy Danowskiej na temat tego arcyciekawego rękopisu: http://dzielaarcydziela.pl/zupy/.

Kolejny obiekt znajduje się w zasobie wpisanym na światową listę tego programu. Jest to zespół akt Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego oświeceniowego ministerstwa edukacji w Europie. W sygnaturze 2220 zawarte są memoriały, projekty uchwał, mapy, listy, podręczniki z okresu od 1773 do 1794 r. Prezentowana mapa przedstawia "szkoły narodowe" wraz z ich majątkami w Rzeczpospolitej i pochodzi z roku 1779 (rkps 2220 k. 186). Zespół ten został omówiony w wykładzie prof. Ewy Danowskiej, który można odsłuchać pod adresem: http://dzielaarcydziela.pl/komisja-edukacji-narodowej/.

Szanowni Państwo,

w ramach naszej współpracy z Volkskundemuseum Vien serdecznie zapraszamy do wizyty w tymże muzeum, gdzie od 18 listopada br. do 26 marca 2023 r. oglądać można wystawę "Ölrausch und Huzulenkult. Fotografische Streitobjekte aus Galizien und der Bukowina", a na niej 47 fotografii Juliusz a Dutkiewicza (1834- ok. 1908) z naszych zbiorów. Informacje o wystawie znajdziecie Państwo na stronie: https://www.volkskundemuseum.at.

Szanowni Państwo,

z ogromnym smutkiem przekazujemy informację o śmierci Pana Michała Spandowskiego – niekwestionowanego autorytetu w sprawach starych druków i historii drukarstwa. Do końca służył bardzo trafnymi i cennymi radami dotyczącymi naszej konferencji "Explicitus est liber", a kilka lat temu miał bardzo duży wkład w powstanie "Katalogu inkunabułów" naszej Biblioteki. Dziękujemy i żegnamy.

Szanowni Państwo,

15.11.2022 roku w siedzibie PAN Archiwum w Warszawie odbyło się sympozjum poświęcone skarbom Polskiej Akademii Nauk. Naszą Bibliotekę reprezentowała Pani Dyrektor Agnieszka Fluda-Krokos i Wicedyrektor Monika Graczyk. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia: https://archiwum.pan.pl.

 

Szanowni Państwo,

przedstawiamy informację dotyczącą naszej bieżącej działalności w zakresie współpracy międzynarodowej. Od 15 do 17 czerwca w Wilnie odbywać się będzie konferencja naukowa poświęcona Joachimowi Lelewelowi, postaci niezwykle zasłużonej dla historii i kultury. Biblioteka jest współorganizatorem spotkania, a referat o lelewelianach w naszych zbiorach wygłosi nasza Pani Dyrektor dr Agnieszka Fluda-Krokos. Poniżej plakat i program wydarzenia.

 

Szanowni Państwo,

18 października 2022 r. uroczyście rozpoczęto trzydniowe obchody 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności, której nasza Biblioteka jest częścią. Listy gratulacyjne przesłały środowiska naukowe z całego świata oraz kraju. Podczas wieczornego koncertu padły życzenia jeszcze 150 lat wspaniałej działalności. Plurimos annos!

Relację online z obrad możecie Państwo oglądać na stronie poświęconej wydarzeniu: https://jubileusz.pau.krakow.pl/.

 

Szanowni Państwo,

w czerwcu, lipcu i sierpniu gościliśmy w naszej Bibliotece ekipę filmową.

Dziś z radością dzielimy się efektami współpracy, które powstały w ramach realizacji programu "Dzieła, arcydzieła w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności". Ze zbiorów Biblioteki bezcenne rękopisy przybliży Państwu dr hab. Ewa Danowska - kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, a o grafikach opowie kierownik Gabinetu Rycin - mgr Krzysztof Krużel. Naszym Wspaniałym Pracownikom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe realizacje, a Państwa zachęcamy do zapoznania się z "Dziełami, arcydziełami...".

Informujemy także, że nagrania będą emitowane od 1 września br. w TVP 3 Kraków codziennie, o godz. 8.42 i 17.35.

Link: http://dzielaarcydziela.pl.

 

Back to top