Zasady recenzowania  (wg wytycznych MNiSW)

Do oceny każdego artykułu w powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki.

Autor (autorzy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review process).

Recenzent podpisuje deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów; za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem: bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt), relacje podległości zawodowej, bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.

Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.

Nazwiska recenzentów dopisywane są do listy recenzentów opublikowanej na stronie internetowej Rocznika, już po oddaniu materiału do druku.

Kwestionariusz recenzji artykułu

(pobierz formularz - kliknij tutaj)

Recenzenci

rok 2021:

• Ewa Danowska (Polska Akademia Umiejętności),
  • Anna Gruca (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej; Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk),
  • Krzysztof Ożóg (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny),
  • Janusz Pezda (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny; Muzeum Narodowe w Krakowie).

rok 2020:

• Kamila Follprecht (Archiwum Narodowe w Krakowie),
  • Janusz Pezda (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny; Muzeum Narodowe w Krakowie),
  • Aleksander Wójtowicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; Wydział Filologiczny),
  • Dominik Ziarkowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości).

lata 2017-2018:

• Ewa Danowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Humanistyczny),
  • Dr Karolina Grodziska (Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie),
  • Stanisław Grodziski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny),
  • Anna Gruca (Uniwersytet Jagielloński, Wydział zarządzania i Komunikacji Społecznej; Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk),
  • Zdzisław Pietrzyk ((Uniwersytet Jagielloński, Wydział zarządzania i Komunikacji Społecznej; Uniwersytet Jagielloński; Biblioteka Jagiellońska).

lata 2015-2016:

• Halina Florkowska-Frančić (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny),
  • Stanisław Grodziski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny),
  • Anna Gruca (Uniwersytet Jagielloński, Wydział zarządzania i Komunikacji Społecznej),
  • Marian Małecki (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Prawa i Administracji),
  • Wojciech Rojek (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny),
  • Jerzy Wyrozumski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny),
  • Kazimierz Ożóg (Uniwersytet Opolski, Wydział Nauk Społecznych).